COMMITTEE 2018-19

SR.NO.

COMMITTEE

MEMBERS

1.

ADDMISSION

1-SH.D.MALVI PGT(MATHS)(SEC) I/C

2-SH.R.DURGE-PRT

3-SH ATUL WANI-PRT

2.

TIME-TABLE

1- SH. A N BORLE TGT(MATHS) I/C

2-SH PRASHANT NAGRARE TGT(ENG)

3. SH AMARCHAND TGT(MATHS)

4-SH SUNIL PARATWAR-PRT

5-SH ATUL WANI-PRT

3.

ARRANGEMENT

1-SH.S.K.VERMA-TGT(ENGLISH)

2-SH.A. N. BORLE-TGT(MATHS)

3-SH.SUNIL PARATWAR-PRT

4-SH ATUL WANI-PRT

4.

C.C.A.(PRI)

1- MS MANGALA DHOTE-PRT

2. MRS. PRIYANKA-PRT

3. MR. ASHISH DAHIYA-PRT

ALL HOUSE MASTERS & ASSOCIATES

5.

C.C.A.(SEC)

1-SH.D.G.BHAGVATE-PGT(ENGLISH)

2-SH.P.NAGRARE-TGT(ENGLISH)

ALL HOUSE MASTERS & ASSOCIATES

6.

EXAM

1. SH.D.MALVI-PGT(MATHS)

2. SH. PRADEEP KUMAR-PGT(BIO)

3. SH.UMREDKAR-TGT(WET)

4. SH.AMIT SHARMA-PRT(MUSIC)

5. SH. GAJANANA D -PRT

6. SH MANOJ JAWADE-PRT

7. MS. MANJEET-PRT

7.

EXAM(CBSE)

1. SH. PRADEEP KUMAR-PGT(BIO)

2. SH. A. N. BORLE TGT(MATHS)

3. SH. VINAY SHAHARE-PRT

8.

FURNITURE

1. SH.AMARCHAND TGT(MATHS)

2.SH. R P BALAMWAR-PRT

3. SH. SUNIL PARATWAR-PRT

4. SH. ATUL WANI-PRT

9.

SCOUT/GUIDES

1-SH.BORLE-TGT(MATHS)

2. SH. AMARCHAND TGT(MATHS)

3. SH. R. BALAMWAR-PRT

4. SH. R.DURGE-PRT

5. SH. SUNIL PARATWAR-PRT

6. MRS. SAVITA-PRT

7. SH. PRATEEK-PRT

8. MS. SWATI-PRT

9. MS. PRATIBHA-PRT

10.

PTM

1. SH. B.R.JAGTAP-PGT(PHYSICS)

2. SH.D.MALVI-PGT(MATHS)

3. MRS. JAYSHREE-PRT

4. MS. MANGALA DHOTE-PRT

5. SH. RAHUL DURGE-PRT

11.

RAJBHASHA

1. MS. KAUSHALYA DASHAHARE-PGT(HINDI)

2. SH. RAJENDRA PRASAD-TGT(HINDI)

3. SH. R. P. BALAMWAR- PRT

12.

COMPUTER

1. MR. A. N. BORLE-TGT(MATHS)

2. SH.B.R.JAGTAP-PGT(PHY)

3. SH.D.MALVI PGT(MATHS)

13.

NTSE & KVPY

1. SH.B.R.JAGTAP-PGT(PHYSICS)

2. SH.D.MALVI-PGT(MATHS)

3. MRS.YAMINI -TGT(SCI)

14.

MATHEMATICS OLYMPIAD

1. SH.D.MALVI   I/C-PGT(MATHS)

2. SH.BORLE-TGT(MATHS)

3. AMARCHAND -TGT(MATHS)

4. SH. VINAY SAHARE -PRT

15.

CMP ACTIVITIES

1. SH.R.DURGE-PRT

2. MRS. JAYSHREE -PRT

3. SH. ATUL WANI-PRT

4. SH. LOKESH KUMAR -PRT

5. MISS.PRATIBHA DUDHNALE -PRT

16.

FIRST AID

1.SH.GMS. ALI-TGT(PHE)

2. MISS MONALI TURANKAR -(NURSE)

3. SH. ATUL WANI -PRT

4. MISS. PRATIBHA DUDHNALE -PRT

17.

PRESS & PUBLICATION

1. SH.D.G.BHAGVATE   I/C-PGT(ENGLISH)

2. SH.P.NAGRARE-TGT(ENGLISH)

3. SH.GAJANAN D.-PRT

4. PRATEEK -PRT

18.

PHOTOGRAPHY

1. SH.D.G.BHAGWATE I/C-PGT(ENGLISH)

2. SH.GAJANAN D.-PRT

3. SH. PRATEEK -PRT

4. SH. ASHISH -PRT

19.

SCHOLARSHIP & CASTE VALIDITY

1. SH. VINAY SHAHARE -PRT

2. SH.P.NAGRARE-TGT(ENGLISH)

3. SH.R.DURGE-PRT

4. SH. LOKESH -PRT

5. MRS SONALI BEHERE-JSA

20.

BEAUTIFICATION

1. SH.GMS ALI-TGT(PHE)

2. SH.SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

3. MR. AMIT SHARMA -ART EDU.

4. MRS. JAYSHREE -PRT

5. MISS SWATI -PRT

6. SH. ASHISH DAHIYA -PRT

7. SH. PRATEEK -PRT

8. SH B. Z. MESHRAM - SUB STAFF

21.

SECURITY

1. SH.D.G.BHAGWATE-PGT(ENGLISH)

2. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

3. SH.R.BALAMWAR-PRT

4. SH. B. Z. MESHRAM -SUB STAFF

22.

CLEANLINESS

1. SH.GMS ALI-TGT(PHE)

2. SH.D.G.BHAGWATE-PGT(ENGLISH)

3. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

4. MS.KAUSHALYA DASHAHARE PGT(HINDI)

5. SH.GAJANAN D-PRT

6. MRS. SAVITA -PRT

7. MRS PRIYANKA -PRT

8. MR. RAJENDRA PRASAD TGT(HINDI)

9. MR. LOKESH KUMAR -PRT

10. SH B.Z. MESHRAM -SUB STAFF

23.

GAMES & SPORTS

1. SH.GMS ALI-TGT(PHE)

2. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

3. SH.GAJANAN D.-PRT

4. SH. RAHUL DURGE -PRT

5. MR. SANDIP VIDHALE -SPORTS COACH

6. MRS. PURVA KULKARNI -YOGA TEACHER

24.

MORNING ASSEMBLY & UNIFORM CHECKING

SECONDARY CLASSES

1. SH.D.G.BHAGWATE-PGT(ENGLISH)

2. SH.GMS ALI-TGT(PHE)

3. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

4. SH.P.NAGRARE-TGT(ENGLISH)

5. SH.RAJENDRA PRASAD-TGT(HINDI))

6. MS. POOJA PARATE -TGT(SKT)

5. ALL CLASS TEACHERS

PRIMARY CLASSES

1. LOKESH KUMAR -PRT

2. PRATEEK -PRT

3. ASHISH DAHIYA -PRT

4. SAKSHI -PRT

5. SAVITA -PRT

6. PRATIBHA DUDHANALE -PRT

7. ALL CLASS TEACHERS

25.

DISCIPLINE & MONITORING

1. SH.GMS ALI-TGT(PHE)

2. SH.P.NAGRARE-TGT(ENGLISH)

3. SH.R.DURGE-PRT

4. SH.V.SHAHARE-PRT

5. MISS.PURVA KULKARNI- YOGA TEACHER

6. SH.GAJANAN D-PRT

7. MRS. JAYSHREE -PRT

8. MR. SANDIP VIDHALE - SPORT COACH

9. SH. B. Z. MESHRAM -SUB STAFF

ALL CLASS TEACHERS

26.

WEBSITE UPDATION

1. MR. ABHISHEK PANDEY-PGT(COMP)

2. SH.PRADEEP KUMAR-PGT(BIO)

3. SMT.SONALI B.-JSA

4. MR. AJAY N KANNOJWAR- COMPUTER INSTRUCTOR

5. MS. KALYANI RAMTEKE- COMPUTER INSTRUCTOR

27.

QUARTER ALLOTMENT

1. SH.PRADEEP KUMAR-PGT(BIO)

2. SH.D.G.BHAGWATE-PGT(ENGLISH)

3. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

4. SH.BALAMWAR-PRT

5. SH. M. B. DHAWAS -UDC

28.

MAINTANANCE & REPAIRS(ELEC & CIVIL)

1. SH.B.R.JAGTAP-PGT(PHYSICS)

2. SH.D.G.BHAGWATE-PGT(ENGLISH)

3. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

4. SH.GMS ALI-TGT(PHE)

5. SH. B. Z. MESHRAM - SUB STAFF

29.

MEDICAL CHECK UP

1. SH. ATUL WANI -PRT

2. MS. MONALI TURANKAR -NURSE

3. ALL CLASS TEACHERS

30.

LIBRARY

1. SH.D.H.THEMBURNE-LIBRARIAN

2. SH.S.K. VERMA-TGT(ENGLISH)

3. JAYSHREE -PRT

4. MR AMIT SHARMA -ART/CRAFT

31.

NAEP

1. SH.S.K. VERMA-TGT(ENGLISH)

2. SH. AMARCHAND TGT(MATHS)

3. MISS. PRATIBHA DUDHNALE -PRT

32.

FIRE FIGHTING

1. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

2. SH. GMS ALI -TGT(PHE)

3. SH.B.Z.MESHRAM-SUB STAFF

4. SH. A M KHOBRAGADE -SUB STAFF

33.

RTI

1. SH.B.R.JAGTAP-PGT(PHYSICS)

2. SMT.SONALI B.-JSA

34.

PURCHASE

1. SH.D.G.BHAGWATE-PGT(ENGLISH)

2. SH.D.MALVI-PGT(MATHS)

3. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

4. SH. A.N. BORLE-TGT(MATHS)

35.

SO.SCI.EXHIBITION

1. SH.LOKESH KUMAR -PRT

2. SH. AMIT SHARMA -TGT (AE)

3. MS PRATIBHA DUDHNALE -PRT

36.

SCI.EXHIBITION

1. SH.PRADEEP KUMAR-PGT(BIO)

2. SH.B.R.JAGTAP-PGT(PHYSICS)

3. MRS. YAMINI -TGT(SCI)

37.

HEALTH CLUB

1. SH.GMS. ALI-TGT(PHE)

2. SH.R.BALAMWAR-PRT

3. SH.GAJANAN D. -PRT

4. MS. SWATI -PRT

5. MS. PRATIBHA -PRT

6. MRS. PURVA KULKARNI -YOGA TEACHER

38.

NATURE CLUB & GARDENING

1. SH.PRADEEP KUMAR-PGT(BIO)

2. MRS. YAMINI TGT(SCI)

3. SH. GMS ALI -TGT(P&HE)

4. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

5. MRS.MANGALA D-PRT

6. MISS. MANJIT-PRT

39.

ADVENTURE CLUB

1. SH.GMS ALI-TGT(PHE)

2. SH.A.N. BORLE-TGT(MATHS)

3. SH. AMARCHAND -TGT(MATHS)

4. SH.R.BALAMWAR-PRT

5. SH. SUNIL PARATWAR -PRT

6. MRS. SAVITA -PRT

40.

UNESCO CLUB

1. SH. LOKESH KUMAR -PRT

2. MRS SUCHITA -PGT(CHEM)

3. SH AMIT SHARMA -TGT(ART & CRAFT)

41.

INTEGRITY CLUB

1. SH.B.R.JAGTAP-PGT(PHYSICS)


42.

READERS CLUB

1. SH.D.H.TEMBHURNE-LIBRARIAN

2. SH.S.K. VERMA-TGT(ENGLISH)

3. SH.P.NAGRARE-TGT(ENGLISH)

4. MS KAUSHALYA DASHAHARE PGT(HINDI)

5. SH.BALAMWAR-PRT

6. MS.SWATI -PRT

43.

GUIDANCE & COUNSELLING

1. SH.PRADEEP KUMAR-PGT(BIO)

2. SH.D.MALVI-PGT(MATHS)

3. MRS.MANGALA DHOTE-PRT

44.

EXCURSION

1. SH.GMS. ALI-TGT(PHE)

2. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

3. SH.A.N. BORLE-TGT(MATHS)

4. SH. RAHUL DURGE -PRT

5. SH. ATUL WANI -PRT

6. MRS. SAVITA -PRT

7. MRS PRIYANKA -PRT

45.

ASSISTANCE IN OFICE WORK(IN ABSENCE OF LDC)

1. SH.D.G.BHAGVATE-PGT(ENGLISH)

2. SH.V.G.UMREDKAR-TGT(WET)

3. SH AMIT SHARMA -TGT(ART AND CRAFT)

46.

MODERATION(HOME EXAMINATION)

1. SH.PRADEEP KUMAR-PGT(BIO)

2. SH.D.G.BHAGWATE-PGT(ENGLISH)

3. SH.D.MALVI-PGT(MATHS)

4. SH. AMARCHAND -TGT(MATHS)

5. MRS.MANGALA DHOTE-PRT

6. SH GAJANAN D -PRT

47.

ECO CLUB

1. SH. PRADEEP KUMAR -PGT(BIO)

2. SH.LOKESH KUMAR -PRT

3. MR. ASHISH DAHIYA -PRT

4. MRS PRIYANKA -PRT

5. MS. PRADNYA RAUT -PRT

6. MS. YAMINI KHADSE -TGT(SCI)

48.

VIDYALAYA PATRIKA-NEWS LETTER

1. SH.D.G.BHAGVATE-PGT(ENGLISH)

2. SH.P.NAGRARE-TGT(ENGLISH)

3. MS. KAUSHALYA DASHAHARE -PGT(HINDI)

4. POOJA PARATE -TGT(SANSKRIT)

5. SH. AMIT SHARMA -TGT(ART & CRAFT)

6. SH RAJENDRA PRASAD -TGT(HINDI)

49 GRIEVANCE

1. SH.B.R. JAGTAP-PGT(PHYSICS)

2. SH. PRADEEP KUMAR -PGT(BIO)

3. SH.GMS ALI-TGT(PHE)

4. MRS. MANGALA DHOTE-PRT

50 SEXUAL HARRASMENT

1. SH.B.R. JAGTAP-PGT(PHYSICS)

2. SH.PRADEEP KUMAR-PGT(BIO)

3. MS. MANGALA DHOTE -PRT

4. MS. PRIYANKA -PRT